Ford Nucleon - Atomový automobil z roku 1958

28. 04. 2009 7:30:00
Pokud si myslíte, že současné automobily poháněné nefektivními benzínovými a naftovými motory jsou neekologické, připravte se na překvapení. V roce 1958 byl navržen první (a zatím naštěstí) poslední automobil na jaderný pohon - Ford Nucleon. Pokud by někdy toto vozidlo vyjelo, byla by to taková malá jaderná katastrofa na kolech...
William Ford u modelu Fordu Nucleon v merítku 3:8.William Ford u modelu Fordu Nucleon v merítku 3:8.

V 50. letech 20. století prožívalo lidstvo euforii z nedávno objevené atomové energie. Tato euforie (nebo šílenství, podle úhlu pohledu) se přenesla i na konstruktéry automobilů. Jen si představte tu nádheru - již žádné výfukové plyny, obrovský dojezd a tichý provoz. Sen každého řidiče.

A tak se na kreslících prknech, a později i jako model v měřítku 3:8, objevil koncept Fordu Nucleon. Jeho pohonnou jednotkou se měl stát minaturní jaderný reaktor o velikosti pivního sudu, v zadní části vozu. Tento reaktor měl jadernou fůzí pohánět parní generátor, který by ohříval vodu a měnil by jí v páru. Pára by poté poháněla dvě parní turbíny - jedna měla pohánět vozidlo a druhá elektromotor, který by napájel veškerá elektrická zařízení. Pára by se následně ochlazovala v chladiči a měnila na vodu, která by v uzavřeném chladícím systému putovala zpět do parního generátoru a celý proces by se neustále opakoval.

obr1.JPG

Konstruktéři Fordu předpokládali, že jaderné palivové články se budou prodávat u doplňovacích stanic (ekvivalent dnešních čerpacích stanic) a jeden článek vystačí na 8000 km provozu, než jej bude nutné vyměnit. Moderní, až futuristický design se měl stát novou ikonou amerického životního stylu budoucnosti. V době úsvitu atomového věku se zdálo jisté, že neefektivní spalovací motory brzy zmizí ze scény. Avšak celý koncept Nucleonu byl postaven na předpokladu, že brzy podaří miniaturizovat jaderné reaktory a odlehčit materiály používané k odstínění reaktorů. Nejúčinnějším materiálem k stínění radioktivity je totiž olovo a to je, jaksi, trochu těžké pro osobní automobily. Jelikož se ani jeden z těchto předpokladů nenaplnil, odešel ze scény i Nucleon.

V této naivní a utopické vizi nadcházejícího atomového věku však tovární vědci pozapoměli na pár "drobností" - Co s vyhořelými a vysoce radiokativními palivovými články? Co v případě autohavárie, při které by mohlo dojít k poškození jaderného reaktoru (a následné jaderné katastrofě)? A jelikož si brzy i široká veřejnost začala uvědomovat odvrácenou stranu mince atomové energie, je nepravděpodobné, že by se ještě někdy v budoucnosti podobný návrh objevil.

Každopadně, z dnešního hlediska, můžeme vnímat celý návrh Fordu Nucleon jako slepou uličku vývoje automobilů. I tak se však jednalo o velmi zajímavý, i když šílený nápad.

Atomově šílený.

ScreenShot7.jpg

Vozidlo nápadně se podobající Fordu Nucleon se objevilo i v počítačové hře Fallout 3.

Autor: Dušan Rovenský | úterý 28.4.2009 7:30 | karma článku: 21.60 | přečteno: 5038x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Proč Einstein nerozuměl své teorii relativity 3 roky poté, co ji zveřejnil

Většina lidí si myslí, že žádnou z obou teorií relativity nikdy nepochopí, děsí je složitá matematika a revoluční styl Einsteinova myšlení. Někdo tvrdí, že teorie relativity je nesmysl, čímž chce vyřešit svou frustraci z ní.

26.5.2019 v 21:15 | Karma článku: 19.22 | Přečteno: 439 | Diskuse

Libor Čermák

Včera se objevil první anglický obrazec v obilí roku 2019

Ale to neznamená, že se od podzimu do jara na tomto záhadologickém poli nedělo nic. I v této době se nové obrazce objevovaly. Ve sněhu, ledu a trávě. Pojďte se seznámit s mými interpretacemi těchto nejnovějších obrazců.

23.5.2019 v 12:00 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 633 |

Dana Tenzler

Komu vděčíme za objev kofeinu?

Za kofein vděčíme především pilným sběračům na plantážích, kde se pěstují kávovníky. Látku “kofein” pro nás pro změnu objevil před 200 roky vědec, který má na kontě nejeden objev v oblasti chemie. Uhodnete jeho jméno?(délka 5 min)

23.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 23.75 | Přečteno: 417 | Diskuse

Karel Tejkal

Uveďme kosmologii na pravou víru

V půlnočním království žije kreacionista Vendelín Dobrotivý. Jeho koníčkem je kosmologie. Poté, co vrchní inkvizitor vyobcoval téměř všechny heretiky, stal se Vendelín Dobrotivý v půlnočním království zásadní vědeckou autoritou.

22.5.2019 v 16:21 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 332 | Diskuse

Lukas Plachy

Střelba do vlastních řad: Živit se v IT poctivě? Nemožné...

Dnes není nejmenších pochyb o tom, jak báječně se informační technologie rozšířily mezi nás a do našich životů. Obdobně se v jisté báji radovali obyvatele Tróje nad jedním dřevěným koněm. A tím nemám na mysli počítačové viry.

21.5.2019 v 16:17 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 1234 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7140

Násilí, holá síla, vyřešilo v dějinách mnohem více než kterýkoli jiný faktor. Opačný názor je jenom toužebné očekávání v té nejhorší podobě. Národy, jež na tuto základní pravdu zapoměly, vždycky platily svými životy a svobodou. - Robert A. Heinlein (Hvězdná pěchota)

Autor publikuje v periodiku
ATM - Armády, technika, militaria


Mé vybrané odborné články můžete číst na Scribd a serveru On War / on Peace.

 

 

Najdete na iDNES.cz